Фестивал Международни дни за нова музика "Звук и връзка София 2009" от 17 до 22 ноември
- Сряда, 18 Ноември 2009 14:42
До края на тази седмица почитателите на съвременната музика ще могат да чуят творби носители на наградите „Грами“и „Пулицър“ създадени от композитори като Стив Райх, Освалдо Голихов и Джордж Кръмб.
Третото издание на Международните дни за нова музика "Звук и връзка София 2009" ще се проведе в зала "Филип Кутев" в Съюза на Българските композитори. Входът е свободен.
Творбата Different Trains, създаденa от Стив Райх специално за квартет „Кронос“, ще бъде изпълнена за първи път на българска сцена от младите изпълнители на квартет „Фрош“. Специално изпратена и изработена от Стив Райх и музикaнтите от "Кронос" мултимедия, ще бъде използвана за представянето на призведението Different Trains.
Отново за Квартет "Кронос", аржентинеца Освалдо Голихов е създал своята творба "Tenebrae". Голихов е автор на "Пасион по св. Марк", операта "Айнадамар" и "Айре", създадени за Dawn Upshaw & The Andalucian Dogs, които са му донесли световна слава и признание,както и прозвището "Наследник на Пиацола".
За първи път в София, по повод 75- годишнината от рождението на Иван Спасов, Ромео Смилков ще изпълни интеграла на "24 етюда за пиано", а Александър Василенко и сопраното Росица Панайотова ще изпълнят циклите от поеми на Георги Минчев.
Млади български композитори ще бъдат представени в специален музикален маратон на 19 ноември.Сред тях са носителят на наградата "Проф. Марин Големинов" (София 2008) и наградата "София – 2009" Емерих Амбил от НБУ, Петя Кръстева и Йордан Златев от НМА "Проф. Панчо Владигеров", абсолвенти от класа на проф. Димитър Тъпков от АМТИ– Пловдив. Маратонът ще завърши с изпълнението на Цветана Иванова, която ще изпълни екстремална музика, написана за ренесансов прототип на клавихорд.
Достоен финал на фестивала ще постави надсвирването на челисти, водено от професор Анатоли Кръстев. Замислено е като виолончелов маратон от неизпълнявани в България творби на Алфред Шнитке, Николай Корндорф и Ерки Свен Тюур, с участието на студенти от класа на професор А.Кръстев. Такъв формат концерт е познат, но е много атрактивно слушането едновременно на толкова изпълнители.