Известната пианистка Пламена Мангова отпразнува рожденният си ден на Българска сцена

Българската пианистка, която през 2007 г. спечели втора награда на най-престижния конкурс за изпълнители в света "Кралица Елизабет", тази година участва в фестивала Софийски музикални седмици.

Събитието премина като фестивал в фестивала наречен Carte Blanche ( от френски " давам свобода").Тази практика е вече широко популярна в света, артист кани свои колеги и приятели и заедно музицират в различни формации, в които той е основен участник.
Пламена Мангова беше обединител на различни камерни формации от клавирно дуо до секстет с духови инструменти. Участва в дуети с обой, виолончело и глас.

Музикалният маратон продължи 3 дни  – 15 различни като автори, стил и епохи произведения и цикли, общо над 10 часа на сцената, без да прибавяме майсторския клас с учениците от НМУ ”Л.Пипков”. По този начин
Пламена Мангова избра да отпразнува рожденният си ден в обкръжението на приятелите си с които заедно да дарят изкуство на публиката. Всичките 15 от тях са блестящи солисти, концертмайстори, водачи, преподаватели, многогодишни колеги, с които пианистката е свирила в различни краища на света. Към тях се присъединиха и колегите им от България - Александър Сарандев, Ясен Теодосиев, Румяна Михайлова, Радосвет Кукудов и Добри Палиев-младши.

Пламена Мангова стана известна на широката публика в България със спечелването на втората награда в конкурса за изпълнители "Кралица Елизабет".
Български пианист не беше печелил отличие от този конкурс от далечната 1983 г., когато днешният професор в Консерваторията в Брюксел Боян Воденичаров взе трета награда.
В конкурса са участвали 73 души от 26 страни - 7 от Белгия, 8 от Русия, 9 от Корея, 6 от Китай, 5 от САЩ, по 4 от Франция и Канада и  т.н.
До финала Пламена Мангова достига с още 11 души - трима от Корея, двама от Русия, по един от Япония, Казахстан, Франция, Швейцария, Италия и Белгия.
Още в деня на изпълнението й на соната от Шуберт, в най-големите брюкселски вестници излязоха възторжени отзиви за нея. Излизащият на френски език "Соар" писа за нея:

"Нека не се страхуваме от думите:

-тя е едно изключително явление! Потресаваща!

- както във виртуозността на изпълнението, така и в тънката изразителност, с които изтръгва и усмивки, и сълзи".

 

Добавете коментар

Защитен код


Обнови